Blog - Inwestycja w drona. Czy to się opłaca?

Inwestycja w drona. Czy to się opłaca?

Amatorskie drony, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych są niemalże wszędzie. Oczywiście są to zabawki, które nadają się tylko do rekreacyjnego latania i niewiele mają wspólnego z profesjonalnym wielowirnikowcem. Zawodowe podejście do tego tematu wymaga odpowiedniego sprzętu oraz uprawnień co niestety do najtańszych nie należy. Czy inwestycja w drona to nadal tak dobry biznes jak kilka lat temu?

Ile kosztuje profesjonalny dron?

Obecnie rynek dronów jest mocno rozwinięty i jest w czym wybierać jeśli chodzi o zakup maszyny do komercyjnego użytku. Ceny za taki sprzęt różnią ze względu na:

  • wielkość i rodzaj platformy - quadrocopter, hexacopter, octocopter itd.

  • przeznaczenie drona - fotografia, filmowanie, ortofotomapy, numeryczny model terenu, termowizja itd.

  • wyposażenie i akcesoria - aparatury, zestawy FPV, dodatkowe pakiety, ładowarki itd.

Najczęstszym przeznaczeniem dronów jest wykonywanie fotografii oraz filmowanie lotnicze. Ceny tego typu podstawowych quadrocopterów (dron z czterema silnikami) wraz z wbudowaną kamerą zaczynają się od 3 000 zł i taki sprzęt powinien zadowolić niezbyt wymagającego klienta (np. sesja fotograficzna domku jednorodzinnego). Dokładając kolejnych kilka tyś zł można uzyskać podobny model ale z lepszym aparatem i możliwościami. Co ważne, do jego pilotażu oraz wykonywania ujęć wystarczy jedna osoba.

Jeśli wymagamy lepszej jakości zdjęć czy filmów to warto rozważyć inwestycję w zakup lustrzanki oraz odpowiedniego drona, który będzie dobrze współpracował z tym aparatem. Koszt markowej, 6 silnikowej platformy wraz z kontrolerem lotu, aparaturą (pilotem sterowania), całą niezbędną elektroniką oraz gimbalem (stabilizatorem aparatu) to koszt około 12 000 - 15 000 zł. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt samego aparatu. Przeznaczeniem tego rodzaju inwestycji jest wysoka jakość pozyskanego materiału oraz precyzja ujęć dlatego taki dron zwykle jest obsługiwany przez dwie osoby (pilot oraz operator kamery).

Dla najbardziej wymagających zleceń powstają drony, których koszt często przekracza 30 000 zł. Tego rodzaju maszyny - przeważnie ośmio silnikowe - oprócz własnej wagi, są w stanie latać z ładunkiem rzędu 10-12 kg a cały zestaw waży nawet 25 kg.

Licencja na drona. Zrobić czy latać bez?

Oczywiście sam sprzęt to nie wszystko. Wiele osób kupuje drony i od razu zaczyna szukać klientów bez zagłębiania się w przepisy. Trzeba jednak pamiętać o bardzo istotnej kwestii a mianowicie o odpowiedniej licencji. Według polskiego prawa aby wykonywać komercyjne loty dronem wymagane jest świadectwo kwalifikacji UAVO, czyli potocznie nazywana “licencja na drona”. Na terenie Polski istnieje wiele firm, gdzie ukończyć można zarówno kurs teoretyczny, praktyczny jak i potwierdzić swoją wiedzę oraz umiejętności egzaminem państwowym. Cena tego szkolenia to około 1 500 zł, więc stosunkowo niewiele a gwarantuje to wykonywanie usług zgodnie z obowiązującym prawem. Obecnie wiedza ludzi jest na tyle duża, że  coraz częściej osoby korzystające z pomocy operatorów, przed realizacją zlecenia pytają zarówno o wspomnianą licencję jaki i odpowiednie ubezpieczenie OC - jak widać są to podstawowe aspekty, o które każdy operator powinien zadbać.

Czy ubezpieczenie OC drona jest obowiązkowe?

Zdecydowanie usługi z wykorzystaniem dronów to dość ryzykowny rodzaj prowadzenia działalności. Podczas wykonywania lotu zdarzyć się może wszystko, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i być na te ewentualności przygotowanym.

Od niedawna w Polsce można ubezpieczyć drona oraz jego operatora od Odpowiedzialności Cywilnej. Zakup polisy jest dobrowolny tylko w przypadku korzystania z dronów w celach rekreacyjnych oraz pod warunkiem że maszyna waży mniej niż 5 kg. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku komercyjnego używania drona. Polskie prawo wymaga aby każdy operator wykorzystujący drona do celów zarobkowych posiadał aktualne  ubezpieczenie OC. Po raz pierwszy można się z tym spotkać już na egzaminie UAVO gdzie polisa ta jest obowiązkowa. Co daje ubezpieczenie OC? Przede wszystkim gwarancję wypłacenia odszkodowania osobie, która ucierpiała podczas wypadku spowodowanego przez operatora drona, np. upadek wielowirnikowca na przechodnia; uszkodzenie mienia. Ceny polisy uzależnione są od wariantu jaki wybierze operator, począwszy od składki ok. 240 zł rocznie (ubezpieczenie na ok. 20 000 zł) aż do rocznych składek na poziomie 800 zł (kwota ubezpieczenia ok. 200 000 zł). Warto zauważyć, że polisa OC nie obejmuje uszkodzenia drona.

Ubezpieczenie AC drona. Wykupić czy nie?

Drugim rodzajem ubezpieczenia jest lotnicze AC, czyli AeroCasco. Ta składka jest całkowicie dobrowolna dlatego to operator decyduje czy ją opłaca czy nie. Istotne jest to, że aby wykupić polisę AC wymagane jest posiadanie licencji UAVO. Ubezpieczenie to gwarantuje wypłacenie odszkodowania w przypadku nagłego i nieplanowanego uszkodzenia wielowirnikowca podczas wykonywanego lotu. Ze względu na to, że profesjonalne drony to dość drogie urządzenia zalecamy zaopatrzyć się w tą formę zabezpieczenia. Koszt tego ubezpieczenia jest uzależniony od kilku czynników tj. wartości sprzętu, przeznaczenia, kwoty ubezpieczenia itp. Przykładowo AC dla popularnego drona DJI Phantom 4 oscyluje w granicach 600 - 700 zł rocznie, więc całkiem przystępnie.

Dron - pomysł na biznes

Polski rynek dronów jest już mocno nasycony profesjonalnymi maszynami ale wcale nie oznacza to jednak, że nowi operatorzy nie znajdą tam miejsca dla siebie. Wręcz przeciwnie! Zleceń na usługi przy pomocy dronów ciągle przybywa a co za tym idzie zapotrzebowanie na operatorów także rośnie.

W kwestii cen, kompletując sprzęt średniej klasy trzeba liczyć się z kosztami ok 7 000 - 9 000 zł.  Do tego koszt licencji UAVO, ubezpieczenie OC oraz AC to dodatkowe ok 2 500 - 3 000 zł. Jak widać całkowity koszt inwestycji w małego ale profesjonalnego drona to kwota nieco ponad 10 000 zł. Tyle powinno wystarczyć aby wejść w świat bezzałogowych statków powietrznych.

Reasumując, pomimo dużej konkurencji ciągle widoczny jest popyt na operatorów wielowirnikowców dlatego inwestycja w zakup profesjonalnego drona ciągle wydaje się jak najbardziej opłacalna.

 

Autor: Adrian Wójtowicz