Blog - Ślub i wesele z drona. Ile to tak naprawdę kosztuje?

Ślub i wesele z drona. Ile to tak naprawdę kosztuje?

Ceremonia ślubna i wesele to czas radości, którą dzielimy z bliskimi dla nas osobami oraz wspomnienie, które pozostanie w pamięci na całe życie. Niestety jest to również dość kosztowne wydarzenie dlatego nic dziwnego, że sporo Młodych Par szuka w tym oszczędności. Jedną z części planowanych kosztów jest usługa fotografa oraz kamerzysty. Tą dziedzinę oprócz standardowych i klasycznych ujęć można rozwinąć o kadry lotnicze przy pomocy drona. Nasuwa się jednak pytanie ile to kosztuje i czy jest to w ogóle warte swojej ceny?

Dron na ślub i wesele

Zakochani Państwo Młodzi, ich rodzice oraz najbliżsi, pragną uczynić z ceremonii ślubnej i wesela iście królewskie wydarzenie. Jak to zrobić w dobie najnowszych osiągnięć technologicznych i cyfryzacji? Nic prostszego! Najlepiej jest skorzystać z zastosowań zaawansowanej elektroniki gwarantującej niesamowite wrażenia. Przykładem takich “dodatków” weselnych są drony, które uwieczniają przebieg uroczystości z poziomu lotu ptaka.

Pomimo tego, że fotografia i filmowanie dronem są usługami coraz popularniejszymi to ciągle jest to interesujący i ciekawy element przebiegu uroczystości weselnej. Tak więc z punktu widzenia gości można to potraktować jako pewnego rodzaju atrakcję weselną, natomiast dla Nowożeńców jest to świetna możliwość do uwiecznienia wyglądu kościoła, sali weselnej czy wielkości wydarzenia.

Pamiątka ślubu - film z powietrza

„Szanujmy wspomnienia, bo warto coś mieć” – zdanie śpiewane kiedyś przez zapomniany już zespół, nabiera dziś mocy. Patrząc na współczesny świat przez pryzmat słów tej piosenki, okazał się on zaskakująco realny, gdyż nadal gonimy za szczęściem, choć już niemalże sięgamy do gwiazd i to bez większego wysiłku. Przykładem tego jest film ślubny z drona.

Fotografia z powietrza zawsze będzie wspaniałą pamiątką, a upamiętnienie ceremonii filmem z drona na pewno dodatkowo wzbogaci każdy reportaż ślubny, czyniąc go niepowtarzalnym. Taka relacja w postaci sesji zdjęciowej lub filmu z powietrza to również doskonały pomysł na prezent dla Młodej Pary, a dron na wesele jest ciekawą atrakcją zarówno dla nowożeńców oraz ich rodzin, jak i zaproszonych na tę uroczystość gości.

Najnowszy wymiar reportażu – dron na wesele

Teledysk ślubny Młodej Pary, do którego ujęcia wykonywał jeden z operatorów Polskiej Bazy Dronów.

 

Film ślubny zamienił się obecnie w dynamiczny, nowocześnie zaprezentowany reportaż uchwycony z poziomu ziemi, oraz dzięki najnowszym osiągnięciom techniki, również z drona. Nie można go już porównywać do długiej i nie zawsze profesjonalnie nakręconej relacji z ceremonii ślubnej sprzed lat, której długość pochłania wiele godzin, a jakość pozostawia wiele do życzenia. Obecne na rynku wielowirnikowce to bardzo dobrze wyposażone maszyny, które zapewniają niezwykle stabilne ujęcia, gwarantując przy tym świetną jakość filmu, nawet w rozdzielczości 4K. Dodatkowo warto zauważyć, że filmowanie dronem nie przeszkadza w przebiegu wydarzenia. Co więcej, poza uwiecznieniem ślubu oraz wesela, Młode Pary chętnie zabierają operatora drona na sesję ślubną w plenerze, dzięki czemu realizują kadry zupełnie niedostępne dla zwykłego fotografa.

Możliwości drona do filmowania

Atrakcyjny i dobrze nakręcony film ślubny z powietrza zależy nie tylko od profesjonalnego sprzętu, ale również dobrego kamerzysty. Drony zapewniają bardzo szerokie pole kadrowania, dlatego operator może latać zarówno na poziomie 1 metra od ziemi jak i w razie potrzeby wznieść się na wysokość nawet 500 metrów. Zwykle jednak operatorzy używają dronów do pozyskiwania ujęć w przedziale kilkunastu do kilkudziesięciu metrów - to optymalna i najlepsza odległość od obiektu. Większe odległości dają z kolei możliwość uchwycenia szerszej perspektywy z różnych stron, dzięki czemu operator-kamerzysta może pokazać nie tylko kościół, w których odbyła się ceremonia ślubna, ale także drogę wiodącą do kościoła wraz z malowniczą okolicą, restaurację, w której ma miejsce wesele czy cały plener, w którym Para Młoda będzie miała ślubną sesję zdjęciową.

Zdjęcia i film z drona – cena

Usługi wykonywane przez operatorów dronów wcale nie muszą być drogie, jednak wszystko zależy od kilku podstawowych czynników, które kształtują koszt. W przypadku ślubów i wesel na wielkość ceny wpływają:

  • miejsce i data uroczystości

Cena będzie niższa jeśli ceremonia i wesele odbędą się w spokojnym miejscu z dala od innych nieruchomości, lasów, linii wysokiego napięcia itp. Dodatkowo terminy poza sezonem letnim lub w tygodniu (poza weekendem) mogą być znacznie niższe niż standardowe sobotnie wesele w okresie około letnim.

  • dron i wyposażenie

W tej kwestii nie ma co przesadzać. Do wykonania fotografii lub filmowania wesela nie potrzeba dużej maszyny obsługującej 2-3 osoby. Bez problemu jeden operator podoła temu zadaniu a dron klasy DJI Phantom 3 Pro lub nieco lepszy DJI Phantom 4 w zupełności wystarczy aby zaspokoić wymagania Młodej Pary.

  • ilości godzin spędzonych na zleceniu

Zazwyczaj operator drona potrzebny jest od momentu wyjścia Narzeczeństwa z domu do wejścia Młodej Pary na Salę Weselną, gdzie rola drona się kończy. W praktyce nie przekracza to 4 godzin.

  • ilość wykonanych fotografii

Operatorzy zazwyczaj stosują ceny za pakiet zdjęć. Ilość 30-50 fotografii powinno być wystarczające aby pokazać wszystko co najważniejsze z różnej perspektywy. Dodatkowo mogą one być przekazane w stanie surowym lub po obróbce graficznej.

  • ilość minut surowego materiału filmowego

Najczęściej bywa tak, że operator drona to członek ekipy filmowej, więc film w całości wykonywany jest przez zgrany zespół. Jeśli jednak tak nie jest, wówczas Młoda Para wynajmuje osobnego operatora drona, który zapewnia lotnicze ujęcia całego wydarzenia. W takim przypadku operator najczęściej nalicza koszty według ilość minut pozyskanego SUROWEGO materiału lub ilości wylatanych baterii (np. 1 bateria = 20 min lotu/filmu bez obróbki). Następnie nieobrobione ujęcia przekazywane są dla “przyziemnej” ekipy filmującej, które zajmie się edycją gotowego filmu dla Nowożeńców.

 

Podsumowując powyższe czynniki, ceny usługi świadczonych przez operatorów dronów są mocno dostosowane do klienta, dlatego zakres cen jest dość szeroki.

Kierując usługę do Młodej Pary, cena uwiecznienia uroczystości w postaci 30-50 obrobionych graficznie fotografii powinna wynosić około 400-600 zł. Taka ilość zdjęć w zupełności wystarczy aby mieć piękną pamiątkę z tego najważniejszego dnia w życiu.

W przypadku filmowania z powietrza surowy materiał z okolicy kościoła, transportu Młodych oraz domu weselnego powinien wynosić około 1 godziny. Trzeba jednak zauważyć, że operator musi na miejscu spędzić około 4 godzin. Szacunkowy koszt wykonania usługi sprzętem pokroju Phantom 4, powinien wynieść około 700-900 zł.

Najkorzystniej cena wygląda w pakiecie, dlatego zalecamy zapytać operatora o wykonanie fotografii oraz filmu. Zwykle pakiet zdjęcia + surowy materiał filmowy dla uroczystości weselnej w okresie letnim to koszt około 1 000 zł. Ceny jednak mogą się różnić ze względu na obłożenie, dlatego warto sprawdzić aktualne propozycje cenowe operatorów wysyłając im zapytanie z głównej wyszukiwarki Polskiej Bazy Dronów.

 

Autor: Adrian Wójtowicz