Filmowanie z powietrza

Dron - sprzęt umożliwiający filmowanie z powietrza

Bezzałogowy statek powietrzny, czyli inaczej mówiąc dron, to dziś bardzo popularne urządzenie. Podczas gdy jeszcze do niedawna drony były przez większość osób kojarzone głównie ze sprzętem typowo wojskowym, obecnie są one coraz powszechniej wykorzystywane w cywilnych zastosowaniach, a świadczone przy ich użyciu usługi filmowania spotykają się z niesłabnącym zainteresowaniem.

Jeszcze kilkanaście lat temu nagrywanie dronem było praktycznie nikomu nieznaną usługą, a do wykonywania podniebnych ujęć wykorzystywano przede wszystkim duże dźwigi (podnośniki) bądź decydowano się na wynajęcie helikoptera. Cennik takich usług nie był jednak tani, a co więcej, w ten sposób nie można było osiągnąć precyzyjnych filmów wysokiej jakości. Tego typu możliwości z całą pewnością nie posiadały tak dużego potencjału, jaki daje nam współcześnie filmowanie dronem z powietrza.

Możliwości jakie daje dron do filmowania

 • Stabilne filmy
  nawet w 4K

 • Slow
  motion

 • Filmy 360°
  filmy sferyczne

 • Transmisja HD
  na żywo

Ujęcia z drona – co je wyróżnia?

Podstawową zaletą tworzenia ujęć przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych to przede wszystkim uzyskanie materiałów wyróżniających się bardzo dobrą jakością i ostrością. Stabilizatory kamer (tzw. gimbale) zapewniają utrzymanie w bezruchu sprzętu fotograficznego przymocowanego do drona i to właśnie dzięki temu rozwiązaniu filmy z jego pokładu nie posiadają drgań.

W przeciwieństwie do dużych maszyn lotniczych jak samoloty, ujęcia z drona mogą być zarówno statyczne, wykonywane na dowolnie wybranej wysokości, jak i dynamiczne z zachowaniem pełnej stabilizacji oraz najwyższej jakości obrazu. Oczywiście różnice w cenach wykonania takich usług są znaczące, dzięki czemu podniebne nagrania przy pomocy dronów wyszły mocno na prowadzenie, zostawiając daleko w tyle alternatywne maszyny.

Nowoczesne drony zapewniają przeloty nad wieloma różnorodnymi obiektami oraz terenami trudno dostępnymi dla zwykłych kamer. Co więcej, realizowane przy ich użyciu filmy z powietrza pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Zazwyczaj już w ciągu kilkudziesięciu minut można otrzymać zadowalający materiał filmowy.

Zastosowanie filmowania lotniczego

 

Wesela   

Filmowanie wesel i ujęć Młodej Pary w plenerze to jedno z najpopularniejszych rodzajów wykorzystania dronów w Polsce. Młodzi coraz częściej przekonują się do wynajęcia drona aby urozmaicić film weselny i tym samym mieć wspaniałą pamiątkę z najważniejszego dnia w swoim życiu. Więcej na ten temat można ZNALEŹĆ TUTAJ

Eventy

Coraz więcej zorganizowanych imprez plenerowych poza ujęciami z ziemi urozmaica swoje viedeorelacje również o kadry lotnicze. W ten sposób można zobrazować wielkość wydarzenia i pokazać jak dokładnie wyglądało ono z perspektywy lotu ptaka.

Turystyka i rekreacja

Każda dobrze prosperująca atrakcja turystyczna inwestuje w reklamę, w tym również internetową. Film z powietrza z całą pewnością robi wrażenie na widzach i zachęca do odwiedzenia oraz skorzystania z turystycznych usług. Jest to idealny sposób promocji dla dużego obiektu jak hotel, park wodny, tor narciarski czy spływ kajakowy.

Deweloperzy

Drony znalazły wykorzystanie również w firmach deweloperskich, które w nowoczesny sposób reklamują nowo powstałe budynki. Film z lotu ptaka jest niezwykle pomocny w zaprezentowaniu wszystkich atutów lokalizacji, co jest bardzo istotnym czynnikiem dla potencjalnego klienta.

Promocja miast i gmin

Bezzałogowe statki powietrzne otwierają nowe możliwości promocji atrakcyjnych regionów Polski. Film z nieba to zupełnie inna perspektywa na tereny miejskie, malownicze krajobrazy, interesujące zabytki czy ciekawe budowle.

Transmisja obrazu „na żywo”

Obecna technologia daje już możliwość bezprzewodowej transmisji obrazu z pokładu drona w jakości HD. Takie rozwiązania sprawdzają się głównie podczas dużych i ważnych wydarzeń jak koncerty czy relacje sportowe, gdzie obraz "na żywo" transmitowany jest bezpośrenio na telebimy, do Inernetu lub TV.